Home | Site Map

توصیه های پس از جراحی لثه :


اطلاعات زیر در مورد جراحی لثه شما می باشد و به منظور پاسخگویی به سوالاتی است که ممکن است شما در مورد نگاهداری از وضعیت دهانتان در دوره ترمیم داشته باشید. با رعایت نکات زیر احساس بسیار بهتری در ناحیه جراحی شده خواهید داشت:
• شما ممکن است که پس از کاهش اثر بی حس کننده ها مقداری درد در ناحیه داشته باشید و یا اینکه اصلا دردی احساس نکنید، اما به هر حال لازم است که در روز اول هر 6 ساعت دو قرص استامینوفن استفاده کنید، اگر بعد از روز اول نیز تا حدی احساس درد داشتید، می توانید قرص ها را ادامه دهید. ( لطفا از مصرف آسپرین خودداری فرمایید چرا که ممکن است باعث خونریزی ناحیه شود)به منظور محافظت کردن از ناحیه جراحی، یک پانسمان روی ناحیه قرار داده شده است. پانسمان استفاده شده باعث کاهش درد و تورم خواهد شد که این مسئله باعث می شود بتوانید اکثر فعالیت های روزانه خود را انجام دهید. پانسمان ظرف چند ساعت سفت و محکم خواهد شد و می تواند در برابر فشارهای جویدن مقاومت کند. بهتر است که پانسمان تا جلسه بعدی که برای شما تعیین شده است در محل باقی بماند. اگر قسمتهایی از پانسمان در طول هفته جدا شد در صورتیکه درد و ناراحتی احساس نکردید مانعی ندارد اما در صورت احساس درد و یا هر گونه ناراحتی با مطب تماس بگیرید.


تا 24 ساعت پس از جراحی از خوردن یا نوشیدن غذاها و مایعات داغ خودداری فرمایید، در غیر اینصورت پانسمان شما سفت نخواهد شد و ممکن است باعث خونریزی و ناراحتی ناحیه عمل شود. شما می توانید هر گونه غذای نرم و خانگی را مصرف کنید و البته بهتر است که با ناحیه دیگر دهانتان غذا بخورید. از میوه ها و آبمیوه های ترش (پرتغال، لیموترش،...) غذاهای تند و پرادویه و نیز الکل جدا خودداری کنید چرا که این مواد باعث درد و ناراحتی ناحیه عمل خواهند شد.
• سیگار نکشید . گرما و دود حاصل از دخانیات باعث آزردگی لثه شما خواهند شد و نیکوتین موجود در سیگار با کاهش قدرت دفاعی بدن می تواند روند ترمیم را مختل کند و نتیجه مورد نظر از جراحی حاصل نشود. به هر حال این فرصت را جهت ترک سیگار غنیمت بشمارید. به علاوه باید بدانید که افراد سیگاری بیماریهای لثه ای بسیار شدیدتری نسبت به افراد غیرسیگاری دارند.روی ناحیه پانسمان و جراحی مسواک نزنید، اما باید سایر نواحی دهان بطور منظم مسواک زده شود و از نخ دندان و یا برس بین دندانی استفاده بفرمایید. از دهانشویه ای که برای شما تجویز شده پس از مسواک زدن ( دو بار در روز) استفاده کنید. بهتر است که دهانشویه را از صبح روز بعد از جراحی شروع بفرمایید و تا حد امکان از شستشوی دهان در روز جراحی خودداری فرمایید.بلافاصله پس از عمل و تا 24 ساعت به طور متناوب هر 10 دقیقه یکبار بر روی ناحیه عمل کیسه یخ بگذارید ( به غیر از هنگام خواب ). این عمل باعث کاهش التهاب و درد و جلوگیری از تورم ناحیه می شود.شما ممکن است در روز اول احساس ضعف، خستگی و یا حتی لرز کنید. این امر مسئله خاصی نیست و می تواند طبیعی باشد اما اگر بیش از این طول کشید و یا باعث ناراحتی شما شد، با مطب تماس بگیرید.• می توانید فعالیت های روزمره خود را ادامه دهید اما از فعالیت های شدیدی مثل ورزش کردن، شنا و در معرض آفتاب قرار گرفتن تا چند روز پس از عمل خودداری فرمایید.تورم در ناحیه غیر طبیعی نیست و می تواند اتفاق بیافتد بخصوص در مواردی که جراحی وسیعی صورت گرفته باشد. معمولا تورم از دو روز پس از عمل شروع می شود و به تدریج ظرف 3 تا 4 روز فروکش می کند. استفاده از کیسه یخ در روز عمل پس از جراحی به منظور جلوگیری از تورم می باشد. اما به هر حال اگر تورم در روز دوم یا سوم شروع شد، از حوله گرم بر روی ناحیه تورم یافته استفاده کنید. ( بنابراین، روز عمل کیسه یخ، روز دوم غذاهای خنک و روز سوم در صورت وجود تورم از حوله گرم استفاده کنید.) اگر تورم همراه با درد بود و یا اینکه احساس کردید شرایط بدتر می شود با مطب تماس بگیرید تا به سرعت به مشکل شما رسیدگی شود. ممکن است در این مورد نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشید که در نسخه شما تجویز شده است.در طول روز پس از جراحی ممکن است لکه های خون در بزاق مشاهده شوند که می تواند طبیعی باشد و به طور نرمال بهبود می یابد. اما اگر خونریزی بصورت وجود لخته است و یا قطع نمی شود قطعه هایی از گاز استریل را که با مایع دهانشویه مرطوب شده است به صورت نعل اسب و یا حرف U در آورید و آن را با انگشت شست و نشانه خود در دو طرف ناحیه پانسمان به مدت 20 دقیقه فشار دهید، به هیچ عنوان در این مدت به منظور امتحان ناحیه دست خود را برندارید، پس از 20 دقیقه در صورتیکه خونریزی قطع نشده بود با مطب تماس بگیرید. به هیچ عنوان از شستشو برای قطع خونریزی استفاده نکنید.• همانطور که ذکر شد، در طول روز از شستشوی ناحیه خودداری فرمایید و شستشو را از صبح فردای عمل آغاز کنید. پس از برداشتن پانسمان و بخیه ها در مطب، ناحیه هنوز ملتهب و قرمز است و تمایل به خونریزی دارد که طبیعی است. از دو روز پس از کشیدن بخیه ها می توانید ناحیه را مسواک بزنید، خونریزی ضعیف در حین مسواک زدن نباید مانع از مسواک زدن شود. دندانها ممکن است پس از جراحی و کشیدن بخیه تا حدی حساس باشند که طبیعی است.

ممکن است در روزهای اول پس از عمل در محیط دهان آفت بزنید که از عوامل موثر آن می توان به استرس و حساسیت به پانسمان جراحی اشاره کرد که نباید باعث نگرانی شما شود. دوره ترمیم آن معمولا حدود یک هفته به طول می انجامد و در صورتیکه این آفتها باعث آزار شما میشوند از خوردن غذاهای تند و ادویه دار خودداری کنید و با مطب تماس بگیرید.

 

 
 
 

ęCopyright 2005-2006 Dr.Dolatshahi.com , All rights reserved

Design By Ahvaz Newnet Compnay